Kitap
Doğadabuan Kitabı

Biyolojik çeşitliliği ile dünyanın en zengin coğrafyalarından birine sahip olan Türkiye’nin hazine değerindeki türleri keşfedilmeyi bekliyor. Edirne’den Ardahan’a muhteşem bir biyolojik çeşitliliğe sahip olan Türkiye Coğrafyası’nda bazen bir yol kenarında, bazen de pencerenizin önünde ansızın karşınıza çıkıp kayboluveren o rengarenk kuşları artık daha kolay tanıyabileceksiniz. Doğa gözlemine başlama rehberi niteliğindeki ‘Doğadabuan’ kitabı raflardaki yerini aldı. Biyomühendis Hüseyin Çağlar İnce’nin kaleme aldığı Doğadabuan, Türkiye’nin önde gelen bilim insanlarının danışmanlığında doğa gözlemine başlama rehberi olarak tasarlandı. Kitapta, ülkemizde bulunan ve en yaygın görülen kuşlar kelebekler, kurbağa ve sürüngenler, memeliler, ağaç ve çalılar yer alıyor.
Türkiye’nin biyolojik ve kültürel çeşitliliğinin tanıtılması ve korunmasına yönelik yaptığı çalışmalarla tanınan Biyomühendis Hüseyin Çağlar İnce’nin hazırladığı ‘Doğadabuan’ kitabı A7 Kitap Yayınlarından çıktı. Türkiye’nin önde gelen bilim insanlarının danışmanlığında hazırlanan kitap, doğa gözlemine başlama rehberi özelliği taşıyor.

ANSIZIN KARŞINIZA ÇIKIVEREN TÜRLERİ TANIMA KILAVUZUNUZ
Doğada ansızın karşınıza çıkıveren ve ne olduğunu düşünmenize bile fırsat kalmadan kaybolup giden canlıları geçmiş kültürlerdeki izleriyle ve hikayeleriyle birlikte tanıma fırsatı bulabileceğiniz kitap, basit anlatımı ve özgün tür fotoğraflarıyla doğadan giderek uzaklaşan kent insanıyla, her zaman doğayla iç içe yaşayanlara aynı anda hitap edecek şekilde tasarlanmış. Doğada tıpkı serçe ya da çam ağacı gibi en sık görülen canlı türlerini bir araya getiren kitabı elinize aldığınızda, bir ispinoz kuşu ya da sarı azamet kelebeğini, bir gelengi ya da ağaç kurbağasını, sandal veya sedir ağacını rahatlıkla tanımlayabileceksiniz.

220 TÜR, 320 FOTOĞRAF, HER BÖLÜM İÇİN İNFOGRAFİK HARİTA
Türk Sinemasının usta oyuncularından biri olmasının yanında aynı zamanda bir uzman ekolog olan Ediz Hun’un yazdığı önsözüyle okurla buluşan Doğadabuan kitabında, 30’un üzerinde profesyonel doğa fotoğrafçısının çektiği 220 canlı türüne ait toplam 320 fotoğraf yer alıyor. Her bölüm için haritalar ve infografik tasarımlar hazırlanan kitap, doğa tutkunları tarafından ilgiyle karşılandı.

DOĞADABUAN KİTABI İÇİN NE SÖYLEDİLER

Ediz Hun (Aktör-Uzman Ekolog): ‘YAŞAMIN OLAĞANÜSTÜ GELİŞİMİNİ SUNUYOR’
“Ülkemizin zengin flora ve fauna’sından muhteşem örnekleri, yaşam koşulları, bilimsel isimleri, coğrafyamızdaki bölgesel ve yerel dağılımlarıyla bizimle paylaşan ‘Doğadabuan’ kitabı, hakikaten yaşamın olağanüstü gelişimini son derece başarılı ve titiz bir çalışma ile biz okurlarına sunmaktadır.

‘BİR HALKA DEVRE DIŞI KALDIĞINDA SİSTEM ÇÖKER’
Leonardo Da Vinci; ‘Doğanın en büyük mucizesi var olan denge sistemi’dir’ özdeyişiyle, içinde yaşamımızı sürdürdüğümüz yerkürenin milyonlarca yıldır her an kendini yenileyerek devam eden ritm’ini vurgulamak istemiştir. Tabiatın dengesi adeta milyonlarca biyolojik, kimyasal ve fiziksel çarkın birbirleriyle iç içe her an çalışmasıyla devam etmektedir. Biyoloji de ‘Eksilten Geri Bildirim’, (negative feedback) başlığı altında yürüyen bir sistem bulunur. Bu sistemde canlılar hem çevreleriyle, hem de birbirleriyle olan etkileşimle birlikte yaşarlar. Bu adeta bir zincirin halkaları gibidir. Bir halka devre dışı kaldığında sistem çöker. Bu durumda Doğa her ne kadar son derece sağlıklı bir yaşam sergilese de, halkalardan bir koptuğunda veya koparıldığında sistem büyük zarar görür ve hatta kendini yenileyebilmesi uzun yıllar gerektirir. Buna en somut örnek olarak ‘Buğday, fare ve yılan’ örneğini verebiliriz. Eğer yılanları yok ederseniz, tarla fareleri çok artar ve bunun neticesinde yeni filizlenen orman fideleri, buğday, mısır, ayçiçeği gibi ekin alanları büyük zarar görür.

‘ANADOLU’NUN MÜSTESNA ZENGİNLİĞİ OKURUN BEĞENİSİNE SUNULMUŞ’
Arı, sinek, kelebek ve uçucu böcekleri yanlış zamanda aşırı kimyasal ilaçlarla yok ederseniz, hiçbir bitki yaşamını tohum vererek sürdüremez, çiçeklerden ve her mevsim tükettiğiniz meyvalardan mahrum kalırız. Bu örnekleri çoğaltabiliriz, ancak burada bu kitabı hazırlayan ve biz okurlara sunan Hüseyin Çağlar Bey’e takdirlerimi sunuyorum. Kelebekler ailesinin o müstesna güzelliklerini, sürüngenler familyasının ilginç yaşamlarını, eşsiz değere sahip kuşlarımızın sevimli yüzlerini, denizlerimizde yaşayan fok ve yunuslarımızdan tutun da Anadolu’muzda mevcut tilki, vaşak, karakulak, kurt, bozayı gibi en üst sınıfı oluşturan canlılarımızı ve nihayet dağ yamaçlarını süsleyen yeşilin her tonu, çiçeklerimizin renk cümbüşü ile zümrüt ormanlarımızın müstesna zenginliklerini biz okurlarının beğenisine sunmuş bulunmaktadır.

‘KİTABIN SONUNDA EVRENSEL SEVGİYİ HİSSEDECEKSİNİZ’
Hem bilimsel yönü ile, hem de günümüz ve gelecekteki nesillere tabiatın paha biçilmez değerlerini çok titiz bir çalışma ile sunan bu bilimsel eser, hiç şüphe yok ki, doğaseverlerin en önemli kılavuz kitabı olmaya namzettir. Kitabın sonunda hissedeceğiniz en önemli olgu ‘evrensel sevgi’ olacaktır. Sevgi, yaşamın amacı, tüm canlıların özüdür.”

‘DÜNYANIN EN ÖZGÜR TÜRKLERİ İÇİN ZAMANIN ANLAMI, AN’
Özcan Yüksek- (Magma Dergisi Genel Yayın Yönetmeni):
“Dilimizde zaman sözcüğüne denk gelen söz ‘an’ olmalıdır. Güney Sibirya’da doğanın özgür halkı Dukhalar’la yaşadığım sırada, zaman sözcüğünün ‘an’ olarak karşılandığını fark etmiştim. Dünyanın en özgür Türkleri, Sayan Dağları’nda her an özgürce ve doğanın içinde yaşıyor. Anadolu’da ise giderek doğadan uzaklaşan, çoğu yerde kopan bir halk var. Hüseyin Çağlar İnce, hiç beklemediğimiz bir anda, ‘doğadabuan’ diyerek, ya bir çiçek ya da bir kelebek göstererek bizi kendimize getiriyordu. Çağlar, Magma dergisi okurlarına birdenbire sunduğu ‘doğadabuan’ armağanlarını kitaplaştırdı. Herkes, ‘doğadabuan’ desin ama bunun için Çağlar’ın sürpriz yapacağı anı beklemesin.”

‘TÜRKİYE’NİN BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİĞİNE IŞIK TUTUYOR’
Güven İslamoğlu-(CNN-Türk Televizyonu Yeşil Doğa Programı’nın Yapımcısı):
“Dünyada ötmeyen tek kurbağa olan, sadece Bolkarlar’da Karagöl ve Çinili Göl’de yaşayan Toros Kurbağası’nın (Rana holtzi) hikayesi için Niğde’ye gitmiştim. Göllere atılan sazan balığı nedeniyle kurbağaların nüfusu tehlike altındaydı. Bu kadar sıcak çevre gündemi içinde bir kurbağanın peşinde olduğum için o dönemde çok eleştiri aldım. Biz bugünlere doğayı taklit ederek geldik. Biyolojik çeşitlilik insana ilham kaynağı oldu. Örneğin yakıt tasarrufu sağlayan kıvrık kanat (winglet) daha yeni icat edildi. Şahin, kartal, leylek gibi kuşların havada süzülürken yukarıya kıvrılan kanat ucu tüylerinden ilham alınarak yapıldı. Doğadan öğreneceğimiz daha çok şey var. O nedenle biyolojik çeşitlilik mutlaka korunmalı. Doğadabuan çok önemli bir çalışma. Çünkü Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğine ışık tutuyor.”

‘DOĞA HAYATIN HER ALANINDA REHBER’
Mehmet Semih Söylemez- (AGT A.Ş. YK / ‘Duygusal Sermaye’ kitabının yazarı):
“Doğa, insan olmasa da var olmaya devam eder. Oysa doğa olmasa, insan olmaz. İnsan onun muhteşem düzeninin bir parçası. O işleyen büyük düzen, hayatın her alanında hala rehber olmaya devam ediyor. Çok alakasız gibi görülse de; üretim sistemlerinde insan ne zaman açmaza düşse, bakacakları arasında “doğanın düzeni” de var. O nedenle doğayı tanımak, onun mantığı üzerine düşünmek, yaşamın her alanında sürdürülebilirlik için olmazsa olmazlardan. Hüseyin Çağlar İnce’nin hazırladığı bu kitap da işte bu öğrenme sürecinin yapıtaşlarından birisi.”

https://www.instagram.com/p/Ba-yHJ1BoLB/
https://www.instagram.com/p/BiT5kmvFd-Z/