Keçiboynuzu
Mitolojik Ağaçlar

Keçiboynuzu ağacı, Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü ülkelerde görülen ve meyvelerinin besin değeri oldukça yüksek olan bir ağaç türüdür. Yaprakları tüm yıl boyunca yeşil kalır. Ülkemizde meyvesinden pekmez, çiçeğinden ise bal elde edilir. Keçiboynuzu çekirdeği, doğada ağırlığı değişmeyen bir tohumdur. Çekirdeklerin hepsi aynı ağırlıktadır ve her biri 0,2 gram ağırlığa sahiptir. Antik dönemde çok kıymetli şeyleri tartmak için keçiboynuzu çekirdeği kullanılmıştır. Günümüzde ağırlık ölçü birimi olarak kullanılan “karat” kelimesi keçiboynuzunun Latince adı olan Ceratonia’dan gelir. Keçiboynuzu çekirdeği Osmanlı Dönemi’nde de ağırlık ölçü birimi olarak kullanılmıştır. Türkçemizdeki “iki dirhem bir çekirdek” sözündeki çekirdek işte bu keçiboynuzu çekirdeğidir.

Halk arasında keçiboynuzu meyvesinin cinsel gücü arttırıcı, afrodizyak özelliğe sahip olduğuna inanılır. Yunan mitolojisinde de Zeus’un erken yaşta olgunluğa erişmesinin, çok çapkın olmasının nedeninin gençliğinde bu meyvelerle beslenmesinden kaynaklandığı söylenir.

Samanyolu Efsanesi
Efsaneye göre Zeus, çocukluğunun geçtiği Girit’te ergenliğe girer girmez adadaki bütün kadınlarla birlikte olur. Anadolu’ya geçmek için babasını tahttan indiren Zeus, tanrıların tanrısı olarak tahta geçer ve Anadolu’da Olympos dağına yerleşir. Zeus, burada da kadınları rahat bırakmaz. Zeus’un bu yaptıklarına kızan Toros dağlarındaki keçi çobanları, Zeus’un en güzel karısı Hera’yı kuytu bir yerde kıstırırlar. Hera’nın gönlü var mıydı yok muydu pek bilinmez ama onunla birlikte olurlar. Hera bu birliktelikten hamile kalır. Karnından önce iri göğüsleri şiştikçe şişer ve sütle dolar. Zeus durumu anlamasın diye Hera Olympos Dağı’nın en tepesine çıkar. Süt dolu memelerini gökyüzüne doğru sıkar. Hera’nın iri göğüslerindeki sütler gökyüzüne saçılır. İşte böylece her gece gökyüzünde gördüğümüz Samanyolu galaksisi oluşur. Biz her ne kadar Türkçe Samanyolu galaksisi ismini vermiş olsak da galaksinin İngilizce adı “Milky Way”, yani “sütlü yol” dur.

Keçiboynuzu ağacının Antalya ovasında tarlaların arasında yoğun gölgesi ile fark edebilirsiniz. Antik kentler ve köy evleri yakınlarında, makilik doğal alanlarda rahatlıkla görebilirsiniz.