Turizmin kurumsal kokusu; Dereler

Dünya turizminde dere ve nehirler birçok alternatif turizm fikrini bir araya toplar.

Kuş gözlemciliği, bitki gözlemciliği, kelebek gözlemciliği, trekking, su sporları, fotoğrafçılık gibi bir çok aktivite için uygun zemini sağlar. Bu aktivitelerden sadece birisi olan kuş gözlemciliğini hobi edinen kişi sayısı sadece Amerika veya İngiltere özelinde bile milyonlarla ifade ediliyor. Üstelik gelir ve kültür seviyesi oldukça yüksek bir grup bu.

Türkiye turizminde dere ve nehir şu anlamlara gelir; Otel lağım atıklarının kaçak olarak deşarj edilebileceği, çöplerin ve molozların dökülebileceği bir alan, üstü kapatılması gerekli bir bataklık ve sel getiren bir kanal. Ne yazık ki, bu derelerden özellikle lağım kaynaklı gelen bu kötü kokular giderek turizmin “kurumsal kokusu” olarak yerini almaya başlıyor.

Dilerseniz sadece turizm alanında ki dereleri bir “doğa gözlemcisi” olarak şöyle bir gezintiye çıkalım. Bizleri ilk önce rengarenk uçuşlarıylayalıçapkınlarıkarşılar. Havada sabit durup aniden dalıp balığı yakalamasıyla tanınan bu kuş, İstanbul’da yalıların önünde aynı hareketi yaptığı için yalılara baktığı düşünülerek bu ismi kendisine hediye edilmiş. Muhteşem balık avcılığı nedeniyle İngilizce’de“King Fisher”adı verilmiş. Bu derelerin yukarılarında yeryüzünde ender görebileceğiniz, belki de sadece burada görebileceğiniz bir kuş türü yaşar;Balık Baykuşu. Kuş türleri tabii ki saymakla bitmez; Arap bülbüllleri, saz tavukları, sakar mekeler, küçük batağanlar, saz bülbülleri, kızılgerdanlar…

Benekli su kaplumbağası, tatlı su yılanları, yine hemen görebileceğimiz türler arasında yer alıyor.Nil Kaplumbağasıda otellerin arasında ki derelerde yaşamaya çalışan, bölgedeki insanların iriliğinden dolayı caretta sandığı belki de caretta dan daha tehlike altında olan bir canlı türü.

Prof. Dr Olcay Yeğin’nin çalışmalarıyla belirlenen Antalya’da yaşayan177 kelebek türününbirçoğunu yine bu dereler etrafında görebiliriz. Bu arada ülkesel bazda”İngiltere’de 50, Danimarka’da 55, Finlandiya’da 125, Macaristan’da ise 150 tür kelebek türü”bulunduğunu göz önüne alırsak Antalya’nın fark edilmeyen kelebek zenginliği ile karşılaşırız.

EXPO 2016 ile ciddi bir farkındalık sağlanan, dünyada sadece Antalya’da yaşayan yaklaşık250 bitki türününönemli bir kısmının turizm bölgelerinde yaşadığı artık biliniyor.

Bu konuda farklı düşünen bazı turizmcilerle karşılaştım. Fakat aksiyon alan veya bu konuda yol alan bir insiyatifle (turizm yöneticileri, stk vs.) henüz karşılaşmadım.

Doğa, birçok düşünür için yeryüzündekien büyük sanat eseridir. Okuduğumuz bütün kitaplardan daha fazlasını orada buluruz. Tabii ki bu durum bakan kişiye çok bağlıdır ve o nedenle göreceliliği yüksektir.

Sosyolojide kullanılan bir terim vardır:“Kültürel Sermaye”.

Tanımı şöyledir;« Sanat eserine atfedebildiğimiz anlamların çoğulluğu ve derinliği, bizim kültür alanındaki sermayemizin genişliğini gösterir. »